Kommunal Rapport - Statsforvalteren griper inn mot byggeplaner i Halden
@enannenen Hva handler dette om for deg? Nysgjerrig fordi vi ønsker å flytte til Halden, og synes det er trist hvor lite nytt som er bygget sentralt de siste tiårene.
@bjoernstaerk Akkurat dette boligprosjektet er fullt av svakheter. For eksempel at det ligger midt i Intercity-traseen. Så bygger kommunen der, så sier de nei takk til tospors jernbane.
@bjoernstaerk Men mer generelt, årsaken til at det ikke bygges mer i sentrum? Mye av sentrum er dårlig grunn. Det må pæles dypt. Ikke for å treffe fjell, men for at pælene skal få feste i flis og leire. Da ønsker utbyggerne å bygge høyt for at dette skal kaste av seg. Men høye bygg kommer i konflikt med historisk bebyggelse, siktlinjer etc.
@enannenen @enannenen Håper det ikke ender opp som en "nei til all fortetting"-bevegelse. Noe av det tristeste med Halden er at det virker som om alt har dreid seg om bilavhengige eneboliger langt utenfor sentrum siden 60-årene. Og når man først bor der, kan man jo like gjerne kjøre til Svinesund, og så dør byen.
@bjoernstaerk Byplanlegging i småbyer er veldig tilfeldig. Det handler om å si ja eller nei til prosjekt foreslått og planlagt av en privat utbygger. Så kommer kommunen halsende etter og prøver å få på plass det nødvendige av lekeplasser og infrastruktur. Eller man gir dispensasjoner.
@bjoernstaerk Nå er det en god del ubygde tomter i sentrum, etter hus som brant for 10 eller 40 år sida, men de ligger ikke i strandsonen og det ser ut til at eierne foretrekker å ha dem liggende som parkeringsplasser.
@enannenen Ja, har sett noen sånne. Håper man får i gang noe slik at flere av bygatene kan våkne opp igjen.
Naturvernforbundet har tenkt den samme tanken.
Ideen sprer seg:
https://www.ha-halden.no/om-fortetting-og-byreparasjon/o/5-20-931390